Kielitiede:A-infinitiivi

From Tieteen termipankki
Jump to: navigation, search

A-infinitiivi | I infinitiivi | TA-infinitiivi

A-infinitiivi(VISK2008)
I infinitiivi(perinteinen nimitys fennistiikassa)
TA-infinitiivi(EK2005)
Definition suomen kielen infinitiivi, jolla on tunnuksenaan tyypistä riippuen -a tai tai konsonantti ja -a ~
Explanation A-infinitiivillä on perusmuoto (laulaa, meluta) ja possessiivisuffiksillinen translatiivi (laulaakseen). Perusmuotoa käytetään verbeistä hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (Oli hyvä ajatus lähteä kotiin, Haluan lähteä kotiin, substantiivin tai adjektiivin määritteenä (halu lähteä, helppo käyttää) sekä verbiketjun osana (täytyy lähteä, voit mennä). Possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa sekä metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten niin sanoakseni, luullakseni.
Additional Information
VISK2008: A-infinitiivi on nimitys infiniittiselle verbinmuodolle, jonka tunnuksena on verbin tyypistä riippuen -a ~ , esim. kertoa, kysyä, vastata, tai konsonantti ja -a ~ : nousta, syö, opiskella, men, purra (» § 120). A-infinitiivin perusmuotoa käytetään verbeistä esim. hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (Oli hyvä ajatus lähteä kotiin, Haluan lähteä kotiin) sekä substantiivin tai adjektiivin määritteenä (halu lähteä, helppo käyttää); monissa tapauksissa A-infinitiivi on verbiketjun osa (täytyy lähteä, voit mennä) (» § 493). Perusmuodon lisäksi A-infinitiivillä on possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto, esim. ehtiäkseen, tehdäkseni, joka esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa ja metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten niin sanoakseni, luullakseni (» § 513).

Related Concepts

Sources

VISK2008, EK2005, JK2009

References

Lähdeviittaus tähän sivuun:
Tieteen termipankki 25.06.2019: Kielitiede:A-infinitiivi. (Tarkka osoite: https://tieteentermipankki.fi/wiki/Kielitiede:A-infinitiivi.)


Siirry tarkastelemaan sivun muokkaushistoriaa →