Difference between revisions of "Terminologiako bankos:imperatiivos"

From Tieteen termipankki
Jump to: navigation, search
m (Tekstin korvaus – ”|luokka=Tšimbako roodiba” muotoon ”|luokka= ”)
m (Tekstin korvaus – ”|luokka=” muotoon ”|luokka=Tšimbako roodiba”)
 
Line 2: Line 2:
 
|lähteet=ELL, VISK2008, GranqvistK2012
 
|lähteet=ELL, VISK2008, GranqvistK2012
 
|tarkistettu=N
 
|tarkistettu=N
|luokka=
+
|luokka=Tšimbako roodiba
  
 
|laajempi kuvaus=N
 
|laajempi kuvaus=N

Latest revision as of 16:54, 12 November 2015

imperatiivos

imperatiivos
Definition (rmf) verbosko boijibosko kategoria, maneerako klassos elle fraasosko tyypos, sossa oppenbaaravena biȟiba, niekiba elle baȟȟiba
Explanation (rmf) Imperatiivosko koni vaanligide persoonosko muoda hin 2. persoonos, naaluno merknoske tšeer! traade! au!, finitiko tšimbako tule! älkää istuko! Aro froo tšimba vojula te aaȟȟel nii 1. elle 3. persoonosko muodi, nm. finitiko tšimbako pluraalosko 1. persoonosko juoskaamme! ta passiivosko muoda juostaan!

Equivalents

imperativeenglanti
imperatiivisuomi

Sources

ELL, VISK2008, GranqvistK2012

References

Lähdeviittaus tähän sivuun:
Tieteen termipankki 25.2.2020: Terminologiako bankos:imperatiivos. (Tarkka osoite: https://tieteentermipankki.fi/wiki/Terminologiako bankos:imperatiivos.)


Siirry tarkastelemaan sivun muokkaushistoriaa →