Terminologiako bankos:imperatiivos

From Tieteen termipankki
Revision as of 16:54, 12 November 2015 by Sakari Vaelma (talk | contribs) (Tekstin korvaus – ”|luokka=” muotoon ”|luokka=Tšimbako roodiba”)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

imperatiivos

imperatiivos
Definition (rmf) verbosko boijibosko kategoria, maneerako klassos elle fraasosko tyypos, sossa oppenbaaravena biȟiba, niekiba elle baȟȟiba
Explanation (rmf) Imperatiivosko koni vaanligide persoonosko muoda hin 2. persoonos, naaluno merknoske tšeer! traade! au!, finitiko tšimbako tule! älkää istuko! Aro froo tšimba vojula te aaȟȟel nii 1. elle 3. persoonosko muodi, nm. finitiko tšimbako pluraalosko 1. persoonosko juoskaamme! ta passiivosko muoda juostaan!

Equivalents

imperativeenglanti
imperatiivisuomi

Sources

ELL, VISK2008, GranqvistK2012

References

Lähdeviittaus tähän sivuun:
Tieteen termipankki 21.2.2020: Terminologiako bankos:imperatiivos. (Tarkka osoite: https://tieteentermipankki.fi/wiki/Terminologiako bankos:imperatiivos.)


Siirry tarkastelemaan sivun muokkaushistoriaa →