Kielitiede:A-infinitiivi

From Tieteen termipankki
Revision as of 13:18, 19 October 2012 by Antti Kanner (talk | contribs) (Tekstin korvaus – ”{{Liittyvä nimitys |kieli=suomi |nimitys=” muotoon ”{{Liittyvä nimitys |kieli=suomi |otsikossa=Y |nimitys=”)
Jump to: navigation, search

A-infinitiivi | I infinitiivi | TA-infinitiivi

A-infinitiivi(VISK2008)
I infinitiivi(perinteinen nimitys fennistiikassa)
TA-infinitiivi(EK2005)
Explanation A-infinitiivillä on perusmuoto (laulaa, meluta) ja possessiivisuffiksillinen translatiivi (laulaakseen). Perusmuotoa käytetään verbeistä esim. hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (Oli hyvä ajatus lähteä kotiin, Haluan lähteä kotiin, substantiivin tai adjektiivin määritteenä (halu lähteä, helppo käyttää) sekä verbiketjun osana (täytyy lähteä, voit mennä). Possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa sekä metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten niin sanoakseni, luullakseni.
Additional Information VISK2004: A-infinitiivi on nimitys infiniittiselle verbinmuodolle, jonka tunnuksena on verbin tyypistä riippuen -a ~ , esim. kertoa, kysyä, vastata, tai konsonantti ja -a ~ : nousta, syö, opiskella, men, purra (» § 120). A-infinitiivin perusmuotoa käytetään verbeistä esim. hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (Oli hyvä ajatus lähteä kotiin, Haluan lähteä kotiin) sekä substantiivin tai adjektiivin määritteenä (halu lähteä, helppo käyttää); monissa tapauksissa A-infinitiivi on verbiketjun osa (täytyy lähteä, voit mennä) (» § 493). Perusmuodon lisäksi A-infinitiivillä on possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto, esim. ehtiäkseen, tehdäkseni, joka esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa ja metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten niin sanoakseni, luullakseni (» § 513).

Related Concepts

Sources

VISK2004, EK2005, JK2009

References

Lähdeviittaus tähän sivuun:
Tieteen termipankki 16.11.2019: Kielitiede:A-infinitiivi. (Tarkka osoite: https://tieteentermipankki.fi/wiki/Kielitiede:A-infinitiivi.)


Siirry tarkastelemaan sivun muokkaushistoriaa →


Tämä sivu on keskeneräinen.