Difference between revisions of "Kielitiede:A-infinitiivi"

From Tieteen termipankki
Jump to: navigation, search
m
 
(34 intermediate revisions by 5 users not shown)
Line 1: Line 1:
 
{{Käsite
 
{{Käsite
|määritelmä=Suomen kielen infinitiivi, jolla on perusmuoto (''laulaa'', ''meluta'') ja possessiivisuffiksillinen translatiivi (''laulaakseen''). Sen tunnuksena on verbin tyypistä riippuen -''a'' ~ ''-ä'', esim. ''kerto'''a''''', ''kysy'''ä''''', ''vastat'''a''''', tai konsonantti ja ''-a'' ~ ''-ä'': ''nous'''ta''''', ''syö'''dä''''', ''opiskel'''la''''', ''men'''nä''''', ''pur'''ra'''''.
+
|määritelmä_fi=suomen kielen [[Kielitiede:infinitiivi|infinitiivi]], jolla on tunnuksenaan tyypistä riippuen -''a'' tai ''-ä'' tai konsonantti ja ''-a'' ~ ''-ä''
|selite=A-infinitiivin perusmuotoa käytetään verbeistä esim. hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (''Oli hyvä ajatus lähteä kotiin, Haluan lähteä kotiin'') sekä substantiivin tai adjektiivin määritteenä (''halu lähteä'', ''helppo käyttää''); monissa tapauksissa A-infinitiivi on verbiketjun osa (''täytyy lähteä'', ''voit mennä'') (» § 493). Possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto, esim. ''ehtiäkseen'', ''tehdäkseni'', esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa ja metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten ''niin sanoakseni'', ''luullakseni''.
+
|selite_fi=A-infinitiivillä on perusmuoto (''laulaa'', ''meluta'') ja possessiivisuffiksillinen translatiivi (''laulaakseen''). Perusmuotoa käytetään verbeistä hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (''Oli hyvä ajatus'' '''''lähteä kotiin''''', ''Haluan'' '''''lähteä kotiin''''', substantiivin tai adjektiivin määritteenä (''halu lähteä'', ''helppo käyttää'') sekä verbiketjun osana (''täytyy lähteä'', ''voit mennä''). Possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa sekä metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten ''niin sanoakseni'', ''luullakseni''.
|lähteet=VISK2004, EK2005,JK2009
+
|lähteet=VISK2008,EK2005,JK2009
|tarkistettu=N
+
|tarkistettu=Kyllä
|lisätiedot=<br><br>VISK2004: A-infinitiivi on nimitys infiniittiselle verbinmuodolle, jonka tunnuksena on verbin tyypistä riippuen -''a'' ~ ''-ä'', esim. ''kerto'''a''''', ''kysy'''ä''''', ''vastat'''a''''', tai konsonantti ja ''-a'' ~ ''-ä'': ''nous'''ta''''', ''syö'''dä''''', ''opiskel'''la''''', ''men'''nä''''', ''pur'''ra''''' (» § 120). A-infinitiivin perusmuotoa käytetään verbeistä esim. hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (''Oli hyvä ajatus lähteä kotiin, Haluan lähteä kotiin'') sekä substantiivin tai adjektiivin määritteenä (''halu lähteä'', ''helppo käyttää''); monissa tapauksissa A-infinitiivi on verbiketjun osa (''täytyy lähteä'', ''voit mennä'') (» § 493). Perusmuodon lisäksi A-infinitiivillä on possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto, esim. ''ehtiäkseen'', ''tehdäkseni'', joka esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa ja metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten ''niin sanoakseni'', ''luullakseni'' (» § 513). Perinteinen nimitys fennistiikassa on I infinitiivi. Kirjallisuudessa on käytössä myös nimitys TA-infinitiivi.
+
|lisätiedot_fi=<br>
<br>  EK » s. 11. Näin erottuu kolme infinitiivien ryhmää: (1., 2. ja 3. infinitiivi eli TA-, TE- ja MA-infinitiivi)
+
|luokka=Syntaksi,Fennistiikka
<br>JK2009 » s. 122,171  Substantiivien perusmuoto ja samalla  hakumuoto on yleensä  yksikön nominatiivi, mutta verbeillä tällaista yksiselitteistä  perusmuotoa ei ole,  vaan esimerkiksi suomessa kaikkia edellä mainittuja muotoja eli koko lekseemiä edustaa niin  sanottu A-infinitiivi."
+
|laajempi kuvaus=Ei
|luokka=Kielioppi, Lauseoppi
+
|lähdeaineisto=VISKvienti160312
 
|lähdeaineistotunnus=1
 
|lähdeaineistotunnus=1
 +
|siteeraus='''[[VISK2008]]:''' A-infinitiivi on nimitys infiniittiselle verbinmuodolle, jonka tunnuksena on verbin tyypistä riippuen -''a'' ~ ''-ä'', esim. ''kerto'''a''''', ''kysy'''ä''''', ''vastat'''a''''', tai konsonantti ja ''-a'' ~ ''-ä'': ''nous'''ta''''', ''syö'''dä''''', ''opiskel'''la''''', ''men'''nä''''', ''pur'''ra''''' (» § 120). A-infinitiivin perusmuotoa käytetään verbeistä esim. hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (''Oli hyvä ajatus lähteä kotiin, Haluan lähteä kotiin'') sekä substantiivin tai adjektiivin määritteenä (''halu lähteä'', ''helppo käyttää''); monissa tapauksissa A-infinitiivi on verbiketjun osa (''täytyy lähteä'', ''voit mennä'') (» § 493). Perusmuodon lisäksi A-infinitiivillä on possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto, esim. ''ehtiäkseen'', ''tehdäkseni'', joka esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa ja metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten ''niin sanoakseni'', ''luullakseni'' (» § 513).
 
|käsite=A-infinitiivi
 
|käsite=A-infinitiivi
|lähdeaineisto=VISKvienti160312
+
|ilmiön kuvaus=N
 
}}
 
}}
 
{{Liittyvä nimitys
 
{{Liittyvä nimitys
 
|kieli=suomi
 
|kieli=suomi
|nimitys=Nimitys:A-infinitiivi
+
|nimitys=A-infinitiivi
 +
|käyttöhuomautus=[[VISK2008]]
 +
|otsikossa=Kyllä
 +
|kursivoitu=Ei
 
}}
 
}}
 
{{Liittyvä nimitys
 
{{Liittyvä nimitys
 
|kieli=suomi
 
|kieli=suomi
|nimitys=Nimitys:I infinitiivi
+
|nimitys=I infinitiivi
 
|käyttöhuomautus=perinteinen nimitys fennistiikassa
 
|käyttöhuomautus=perinteinen nimitys fennistiikassa
 +
|otsikossa=Kyllä
 +
|kursivoitu=Ei
 
}}
 
}}
 
{{Liittyvä nimitys
 
{{Liittyvä nimitys
 
|kieli=suomi
 
|kieli=suomi
|nimitys=Nimitys:TA-infinitiivi
+
|nimitys=TA-infinitiivi
|käyttöhuomautus=käytössä esim. EK2005
+
|käyttöhuomautus=[[EK2005]]
 +
|otsikossa=Kyllä
 +
|kursivoitu=Ei
 
}}
 
}}
 
{{Lähikäsite
 
{{Lähikäsite
Line 37: Line 45:
 
|käsite=Kielitiede:E-infinitiivi
 
|käsite=Kielitiede:E-infinitiivi
 
|käsitesuhde=vieruskäsite
 
|käsitesuhde=vieruskäsite
 +
}}
 +
{{Lähikäsite
 +
|käsite=Kielitiede: A-infinitiivikonstruktio
 
}}
 
}}

Latest revision as of 15:08, 13 February 2019

A-infinitiivi | I infinitiivi | TA-infinitiivi

A-infinitiivi(VISK2008)
I infinitiivi(perinteinen nimitys fennistiikassa)
TA-infinitiivi(EK2005)
Definition suomen kielen infinitiivi, jolla on tunnuksenaan tyypistä riippuen -a tai tai konsonantti ja -a ~
Explanation A-infinitiivillä on perusmuoto (laulaa, meluta) ja possessiivisuffiksillinen translatiivi (laulaakseen). Perusmuotoa käytetään verbeistä hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (Oli hyvä ajatus lähteä kotiin, Haluan lähteä kotiin, substantiivin tai adjektiivin määritteenä (halu lähteä, helppo käyttää) sekä verbiketjun osana (täytyy lähteä, voit mennä). Possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa sekä metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten niin sanoakseni, luullakseni.
Additional Information
VISK2008: A-infinitiivi on nimitys infiniittiselle verbinmuodolle, jonka tunnuksena on verbin tyypistä riippuen -a ~ , esim. kertoa, kysyä, vastata, tai konsonantti ja -a ~ : nousta, syö, opiskella, men, purra (» § 120). A-infinitiivin perusmuotoa käytetään verbeistä esim. hakumuotona sanakirjoissa. Sen muodostama lauseke toimii mm. subjektina ja objektina (Oli hyvä ajatus lähteä kotiin, Haluan lähteä kotiin) sekä substantiivin tai adjektiivin määritteenä (halu lähteä, helppo käyttää); monissa tapauksissa A-infinitiivi on verbiketjun osa (täytyy lähteä, voit mennä) (» § 493). Perusmuodon lisäksi A-infinitiivillä on possessiivisuffiksillinen translatiivimuoto, esim. ehtiäkseen, tehdäkseni, joka esiintyy tarkoitusta ilmaisevassa finaalirakenteessa ja metatekstuaalisissa ilmauksissa kuten niin sanoakseni, luullakseni (» § 513).

Related Concepts

Sources

VISK2008, EK2005, JK2009

References

Lähdeviittaus tähän sivuun:
Tieteen termipankki 12.11.2019: Kielitiede:A-infinitiivi. (Tarkka osoite: https://tieteentermipankki.fi/wiki/Kielitiede:A-infinitiivi.)


Siirry tarkastelemaan sivun muokkaushistoriaa →